poniedziałek, 16 kwietnia 2018

LEGENDARNE FERIE WIOSENNE

W drugim tygodniu ferii wielkanocnych zaprosiliśmy dzieci do przeżycia przygody z polskimi legendami w ramach półkolonii w Polskiej Szkole Leuven. Był to czas pełen nauki, śmiechu i zabawy, zawiązywania nowych przyjaźni oraz korzystania z pięknej pogody na świeżym powietrzu. Dzieci dobrze zaznajomiły się nie tylko z legendami, ale także z mapą Polski i podstawowymi nazwami geograficznymi. Poniżej fotorelacja z opisem poszczególnych dni ferii.

PONIEDZIAŁEK


Pierwszego dnia byliśmy nad polskim morzem: Bałtykiem i na Kaszubach. Wysłuchaliśmy legendy o bursztynie oraz nauczyliśmy się kilku zwrotów w języku kaszubskim. Nie zabrakło też czasu na zabawy zapoznawczo-integracyjne oraz spacer do ukochanych przez nas koni. W ramach zajęć plastycznych poznaliśmy dokładnie wzory kaszubskie.WTOREK


We wtorek ruszyliśmy na odkrywanie Wielkopolski. Odczytaliśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie, która wprowadziła nas do rozmowy o symbolice polskiego godła. Omówiliśmy sobie kilka trudnych wyrazów, które pojawiły się w tekście legendy, np. osada, plemię, puszcza, dobytek. Nauczyliśmy się wskazywać na mapie pierwszą stolicę Polski - Gniezno, a także miasto Poznań. Obejrzeliśmy bajkę o poznańskich koziołkach oraz film dokumentalny o rogalach świętomarcińskich. Już doskonale wiemy, jak przyrządzić takie rogaliki według oryginalnej receptury! Być może niektórzy spróbują tego w domu :)
Odwiedzili nas także goście specjalni - pani Paulina oraz pani Gitt - które opowiedziały nam historię za pomocą teatrzyku kamishibai, przeprowadziły warsztaty pobudzające wyobraźnię oraz pomogły zamienić stare pudełka po butach w nasze własne teatrzyki kamishibai! Wspaniałe efekty pracy dzieci mogły zabrać od razu do domu.


ŚRODA


Środek naszych ferii zbiegł się z wizytą w Polsce Środkowej - przyszła pora na Warszawę! Poznaliśmy przy tej okazji dwie legendy: o Warsie i Sawie oraz o Syrence warszawskiej. Wybraliśmy się także w metaforyczną wycieczkę z przewodnikiem, poznając najważniejsze atrakcje turystyczne stolicy Polski: Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Stadion Narodowy, pomnik Syrenki nad Wisłą oraz pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich. Korzystając z różnorodnych technik plastycznych wykonaliśmy piękne portrety Syrenki. Obejrzeliśmy także warszawskie bajki o Bazyliszku i Złotej Kaczce. Kontynuowaliśmy naszą pracę z mapą: tym razem dodatkowo rozmieściliśmy ilustracje strojów ludowych z różnych regionów Polski odpowiednio na mapie. Nie było to łatwe zadanie, ale ostatecznie świetnie daliśmy sobie z nim radę! Nauczyliśmy się też wskazywać na mapie cały przebieg najdłuższej polskiej rzeki: Wisły. Nie zabrakło również czasu na pobyt na świeżym powietrzu oraz wspólną zabawę. Zdecydowanie najlepszymi atrakcjami dnia były taniec na gazetach (kupa śmiechu!) oraz poznawanie różnych potraw jedynie za pomocą zmysłu smaku (tj. z zawiązanymi oczami). Niektóre przysmaki były przepyszne, a inne raczej niesmaczne, co zapewniło nam mnóstwo emocji!CZWARTEK


Podążając dalej na południe Polski zatrzymaliśmy się w innym mieście, przez które przepływa rzeka Wisła: w Krakowie. Nie mogło przy tym zabraknąć legendy o Smoku Wawelskim, którą poznaliśmy w wersji czytanej, śpiewanej oraz wizualnej - bajkowej. Wspólnymi siłami wykonaliśmy z różnych materiałów wspaniałą i ogromną kukłę Smoka Wawelskiego. Każdy z uczestników ferii miał w tworzeniu tego pięknego dzieła swój udział. Całą grupą stworzyliśmy również mapę Polski i karty obrazkowe z różnymi elementami poznanymi przez nas w trakcie ferii. Oczywiście podczas wizyty w Krakowie nie mogło również zabraknąć tradycyjnego tańca - krakowiaka! Nauka choreografii zapewniła nam chwile śmiechu i dobrej zabawy.
W czwartek po południu odwiedzili nas specjalni goście: osoby chorujące na demencję ze stowarzyszenia Zorgcirkels Jongdemetie. Podczas wspólnych warsztatów wykonaliśmy prace plastyczne: malowaliśmy witraże według wzorów łowickich. Dzieci weszły w radosną i dojrzałą interakcję z naszymi gośćmi, a po zakończeniu prac plastycznych nauczyły ich nawet naszej klaskanki. Było to bardzo pozytywne doświadczenie dla obu stron!
PIĄTEK


Ostatni dzień naszych ferii upłynął nam głównie na podsumowywaniu informacji i przygotowaniach do występu dla rodziców, ale znaleźliśmy również czas na poznanie nowej legendy i opanowanie nowego regionu Polski na mapie: wybraliśmy się w podróż na zupełne południe Polski, w góry Bieszczady, i wysłuchaliśmy legendy o Złym-Biesie, Czadach i dzielnym Sanie, aby dowiedzieć się, skąd dokładnie wzięła się nazwa tego pasma górskiego oraz przepływającej przez nie rzeki.
Po południu zaprezentowaliśmy efekty naszej pracy i nauki z całego tygodnia rodzicom, którzy przyszli na małe podsumowanie-przedstawienie. Dzieci zachwyciły swoich najbliższych wiedzą o legendach i znajomością geografii Polski. Zakończenie ferii oraz krakowiaka w naszym wykonaniu można obejrzeć na filmiku TUTAJ.Na sam koniec każde z dzieci wylosowało dla siebie jedno pytanie z quizu o polskich legendach, a za poprawne odpowiedzi wszyscy otrzymali piękne nagrody. Później były już tylko pożegnania. Mamy nadzieję, że spotkamy się razem na kolejnych feriach - w wakacje letnie!
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Chrzest przedszkolaka

To był ważny dzień i wiele się działo. 25 listopada jest Dniem Pluszowego Misia, dlatego świętowaliśmy razem z naszymi misiami. To było p...